Open top menu
piątek, 15 sierpnia 2014

Często zadaje mi się pytania czy korzystam z jakiś poradników, skąd czerpię fotograficzną wiedzę i co czytam w wolnych chwilach, postanowiłam zebrać to w jednym poście :) Każdą polecaną przeze mnie pozycję opisałam w kilku zdaniach - dołączyłam tez trochę na szybko zrobionych zdjęć. Poniżej opisane książki stanowią dla mnie lekturę obowiązkową!!!Najczęściej pytacie mnie o to czy są książki, w których jak w pigułce znajdują się gotowe przepisy i recepty na zdjęcie. Choć niektórzy twierdzą, że to w jakiś sposób droga na skróty w rzeczywistości jest doskonałym sposobem nie tylko na początku naszej fotograficznej drogi. I tutaj nie polecałabym nikogo innego jak Scotta Kelby'ego i jego wspaniałą serię książek Sekrety Mistrza Fotografii Cyfrowej. 


195 ujęć Scotta Kelby'ego -  tytuł ten przeznaczony jest nie tylko dla posiadaczy lustrzanek i profesjonalistów ale również dla posiadaczy aparatów kompaktowych. W bardzo łatwy i przystępny sposób wyjaśnia jak robić na prawdę ostre zdjęcia (tak tak bo to wbrew pozorom nie jest takie proste :)) podpowiada jak robić dobre zdjęcia weselne, krajobrazowe czy sportowe. Bardzo prosto i z żartem podaje jakich parametrów należy użyć w jakim momencie tak by nasze zdjęcia były coraz bliższe ideału. Ponadto bardzo wiele cennych porad i wskazówek dotyczących zakupu i eksploatacji sprzętu.
Nowe ujecia Scotta Kelby'ego  - ta książka powie Nam jak profesjonalnie użyć lamp błyskowych czy zaaranżować studio. Dość często powtarza się tu słowo PROFESJONALNY co oznacza, że głównie przeznaczona jest dla ludzi zajmujących się, czy też chcących zajmować się fotografią na co dzień. Mimo wszystko pozbawiona jest technicznego języka i pozwala bardzo łatwo i przyjemnie przebrnąć przez całość.
Ostatnia z tej serio książka nosi tytuł W dążeniu do perfekcji. Zasadniczo powielane są w niej tematy, o których można było przeczytać wcześniej, są jednak rozszerzone i zaawansowane.  Ponadto znajdziemy rozdział dotyczący obiektywów, ich zastosowania i parametrów. Dodatkowo ciekawym rozdziałem często omijanym jest rozwiązywanie problemów czy np. jak ważny jest sposób naciskania spustu migawki :)
Każdą z tych książek możecie kupić osobno gdzie każda kosztuje ok 35 zł natomiast zestaw w twardym etui można dostać od 85 zł. Osobiście  nie wyobrażam sobie zaczynać czytania w innej kolejności gdyż każda kolejna uzupełnia nasze braki i daje kolejne wskazówki. Często wracam do lektury i za każdym razem znajduję coś nowego.

***

Kolejną godną polecenia pozycją jest seria książek Bryana Petersona - Bez tajemnic. Pisana również przystępnym językiem , przekazująca wiedzę niezbędną nam do tego aby jeszcze lepiej wykorzystywać możliwości swojego sprzętu.


Ekspozycja bez tajemnic. Książka nie tylko doskonale wyjaśnia czym jest ekspozycja i z czym to się je, ale pokazuje jak "zauważyć ekspozycję". Książka podaje na tacy masę różnych rozwiązań w różnych rozwiązań jednocześnie tłumacząc dlaczego właśnie tak a nie inaczej. Myślę, że jest to jeden z podstawowych podręczników dla każdego wchodzącego w świat fotografii. Poszczególne rozdziały wprowadzają nas w takie zagadnienia jak czas naświetlania, przysłona czy światło.
Kolejnym rewelacyjnym tytułem tej serii jest Fotografia portretowa bez tajemnic. Jeśli nie czujesz się pewnie fotografując ludzi to książka własnie dla Ciebie. Nauczysz się nie tylko tego jak dobrać odpowiednią osobę ale przede wszystkim jak skomponować obraz aby Twoje zdjęcie wyróżniało się spośród miliona podobnych. Piękne portrety z całego świata i gotowe przepisy :)
Czas naświetlania bez tajemnic jak sama nazwa wskazuje autor tym razem zagłębił się w jeden z aspektów ekspozycji mianowicie w czas naświetlania. Dla mnie osobiście było problemem pojęcie zagadnień z tego zakresu i owa książka bardzo mi pomogła. Poza treścią prezentowane są zdjęcia pokazujące jeden obiekt przy różnych czasach naświetlania pokazując różnicę i konieczność odpowiedniego wyboru. Dowiadujemy się jak zamrozić akcję i podkreślić ruch. 
Ostatnią posiadaną przeze mnie książką tej serii jest Kreatywna fotografia bez tajemnic. Czasami ważniejsze od zagadnień technicznych jest zagadnienie kreatywności. Autor proponuje i zaleca różne ćwiczenia mające na celu rozwój naszej wyobraźni. Dzięki tej lekturze zaczynamy patrzeć na świat z setek różnych perspektyw.Podsumowując bardzo dobre, udane książki wnoszące niezbędne minimum. Z tego co mi wiadomo w tej serii dostępne są też tytuły Lampa błyskowa bez tajemnic oraz  Zbliżenia bez tajemnic na które ja już osobiście ostrzę sobie zęby :) Każda z pozycji to koszt w granicach 40 zł.

***

Ważne miejsce w mojej biblioteczce zajmuje "biblia" postprodukcji czyli poradnik Photoshop Lightroom 4. Zapewne spytacie jaki sens ma kupowanie tej książki - jest ciężka, gruba i droga a wszystko jest w  internecie. Pewnie częściowo macie rację. Jako tradycjonalista kocham papier - czytam wydania książek i gazet drukowanych, zdjęcia też kocham oglądać papierowe :) Wracając do owej "biblii" to znajdziesz tam odpowiedź na każde nurtujące Cie pytanie - jasny podział, spis treści, screeny, tabelki. Ja osobiście z programami takimi  lubię się średnio i pomoc tej książki jest nieoceniona. Jeśli czujecie się bardziej fotografikami niż fotografami to tym bardziej polecam :) 
Cena ok 120 zł może odstraszać jednak biorąc pod uwagę zawartość warto!

***

 Ostatnia poradnikowa książka jaką posiadam i mogę polecić z czystym sumieniem to Fotografia aktu autorstwa: Roger Hicks, Frances Schultz, Steve Luck. To na prawdę świetna książka nie traktująca tylko o samym akcie ale o pracy z nagim modelem, trudnościach, oświetleniu. Pokazuje krok po kroku jak uzyskać efekty począwszy od wymaganego sprzętu, poprzez ustawienie modela na oświetleniu kończąc. Wszystko co potrzebne by wprawiać się w fotografowaniu aktów. Format, jakość wykonania i zdjęć oraz treść sugerują wysoką cenę a tutaj miła niespodzianka 70 zł :)

***

Kolejny tytuł to nie poradnik to zbiór prac znajdujących się w Museum Ludwig w Kolonii ale nie tylko. Znajdziemy tu zarys historyczny, biografie twórców, charakterystykę fotografii tegoż okresu. Czytając przenoszę się w czasie. Cudowne dzieło i nie przeszkadza mi nawet mały format i 800 stron :) i cena jak na takie wydanie zaskakująco niska bo 70 zł :)

***

Uwielbiam oczywiście wszelkie wydania albumowe przede wszystkim National Geographic i nie sposób pisać tu o wszystkim. Albumy są o tyle dobre, że nasz wzrok rejestruje kadry, sytuacje a ansz mózg te obrzy zapisuje, wbrew pozorom to może czasem bardziej rozwijać nasz zmysł artystyczny niż czytanie poradników. 

Wszystkie wyżej wymienione są w mojej ocenie niezbędną podstawą do tego by się uczyć, rozwijać i tworzyć coraz lepiej i lepiej. Oczywiście najlepszą szkoła i metodą rozwoju jest praktyka i tego nie zastapi nam żadna książka... nie ma gotowej recepty na dobre zdjęcie. 

Na warsztatch z Alexem Lambrechtem usłyszałam jedno mądre zdanie - "Aby zrobić dobre zdjęcie nie wystarczy znajomość technik, sprzętu ani wiedza fotograficzna - potrzebne jest szczęście i zdolność odczuwania, widzenia tego czego nie widzi nikt inny" :)

***

Poniżej podam Wam jeszcze listę książek związanych z fotografią, które polecam - może nie kupować ale przeczytać na pewno (część tytułów to bardzo stare wydania, ale warto wrócić :) Zaznajamiają nas nie tyle z technikami ale z historią, sztuką widzenia emocji, filozofią i ewolucją fotografii.

Dzieje polskiej fotografii - Ignacy Płażewski
Sztuka fotografowania - Witold Dederko
Światło obrazu - Barthez Roland
Fotografia w kulturze społecznej - Sławomir Magala
Jak czytać fotografię - Ian Jeffrey
Estetyka i sztuka fotografowania - Jan Sunderland
Fotografia artystyczna i jej wystawiennictwo w Polsce - Jerzy Piwowarski
Łowcy obrazów - Zbigniew Tomaszczuk
Fotografia prasowa. Z obiektywem za kulisami ... -  Kenneth Kobre (!!!!polecam bardzo)
Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych - Bernd Stieger
Podstawy fotografii - Tadeusz Guethner
Przygody plastyczne fotografii - Urszula Czartoryska
Wszystko o fotografii - Paul Montel
Zaczęło się od Daguerea - Wacław Żdżarski
Twarzą w twarz z obiektywem - Rick Sammon
Trzecie oko - Juliusz Garztecki
Sztuka czarno-białej fotografii. Od inspiracji.. - T.A.Hoffmann


Tagged

1 komentarz :

  1. O, super zbiór. Jak wpadnę na pomysł zajęcia się fotografią, będzie jak znalazł.
    P.

    OdpowiedzUsuń

.